Obiło Ci się kiedyś o uszy stwierdzenie “dochód pasywny”? Masz wśród znajomych osoby, które regularnie promują produkty różnych marek w swoich mediach społecznościowych? Przeglądając oferty pracy, bardzo często natrafiasz na ogłoszenia branży MLM? Nic w tym dziwnego, bowiem rynek marketingu sieciowego od wielu lat rozwija się bardzo intensywnie, osiągając z roku na rok coraz to wyższe wartości. Na czym polega network marketing oraz dlaczego warto w oparciu o niego budować swój biznes? Sprawdź sam, zapoznając się z nowym artykułem na naszym blogu!

Network marketing MLM – w jaki sposób funkcjonuje?

Network marketing zwany jest również sieciowym lub wielopoziomowym i polega na tym, że pracując w ramach MLM, promuje się produkty wybranej firmy (wśród znajomych, w Internecie, w innych miejscach, gdzie można pozyskać potencjalnych klientów), działając jako dystrybutor, a za każdy sprzedany produkt otrzymuje się prowizję od przedsiębiorstwa. Konkretne osoby działają w ramach zespołów, które mogą się rozwijać – pozyskując nowych klientów w formie wielopoziomowej i nieustannie zwiększając swój dochód pasywny.

Marketing sieciowy – biznes relacji

Marzysz o prowadzeniu własnego biznesu, ale bez konieczności ponoszenia dużej ilości kosztów na start (a później także stałych), ryzyka finansowego, zbędnej biurokracji, zatrudniania osób do pomocy? Marketing sieciowy właśnie na to Ci pozwoli! Będziesz budował swoją “firmę” poprzez networking – nawiązywanie relacji z klientami oraz partnerami biznesowymi (tworzenie sieci kontaktów), którzy zainteresują się promowanymi przez Ciebie produktami znanej marki. Taka praca pozwoli Ci się rozwinąć w niesamowity sposób, polepszając Twoje umiejętności miękkie. Co więcej, nie musisz posiadać wykształcenia, by zarabiać w taki sposób – działania w ramach MLM możesz się nauczyć, korzystając z oferowanych kursów oraz szkoleń. Każdy może więc zapewnić sobie dochód pasywny, zwłaszcza gdy firma, na której sukces się pracuje, gwarantuje stałą pomoc liderów i innych osób.

Dla wielu osób bardzo istotna jest też elastyczność jako kolejna zaleta MLM – marketing sieciowy pozwala pracować w takim wymiarze czasu, jaki odpowiada każdej indywidualnej osobie. Tylko od Ciebie zależy, ile godzin poświęcisz na promocję produktów firmy i jaki dzięki temu otrzymasz dochód (czyli zarobki są wprost proporcjonalne do Twojego zaangażowania). Możesz zacząć i zrezygnować w dowolnym momencie – zgodnie z własnymi potrzebami, a także łączyć to zajęcie z pracą na etacie czy innymi obowiązkami, traktując jako dodatkowe źródło zarobku.

Biznes sieciowego MLM – dlaczego warto budować swój network?

Wymienione cechy to tylko niektóre z zalet network marketingu! Ich lista może się wydłużyć zgodnie z tym, w jaki sposób zdecydujesz się budować swój biznes – każdy bowiem wyciąga z takiej formy zarobkowania coś innego. Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie swojej kariery w branży MLM, możesz liczyć na nasze wsparcie – proponujemy Ci liczne kursy, warsztaty, eBooki czy webinary, z których nauczysz się podstawowych zasad biznesu networkingowego, dowiesz się, jak skutecznie prowadzić profile w mediach społecznościowych czy odkryjesz sposoby rekrutowania. Wszystko po to, by zbudować Twój sukces!

 

Jednak pamiętaj, że każda działalność w sieci, zwłaszcza w mediach społecznościowych, wymaga przemyślanego planu i trzymania się go. Zaczynanie, nie kończenie, doraźne treści, niespójność i wiele innych psują to, na czego osiągnięciu Ci zależy.

Dlatego oddaje Ci w ręce ten e-book, abyś zobaczył, jak sobie nie szkodzić i nie popełniać błędów w prowadzeniu swojej marki osobistej na Facebooku.

 

Podczas zbierania swojego wieloletniego doświadczenia, spotykałem na swojej drodze różne typy osób funkcjonujących w MLM. Część z nich po jakimś czasie po prostu znikała. Powody tego były bardzo konkretne i związane z niewłaściwym prowadzeniem Personal Brand w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku. 

 

Poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów na Facebooku w MLM i nigdy ich nie powtarzaj!

 

  1. Zaniedbanie konta.

 

Największym grzechem głównym popełnianym w marketingu sieciowym jest zaniedbane konto lub jego anonimowość. Brak zdjęcia profilowego lub nieprawidłowo dobrana fotka, nieuaktualniane treści, niezdefiniowana działalność i tym podobne zaniedbania, składają się na powstanie tak zwanego martwego profilu facebookowego. Z góry przekreśla on swojego właściciela jako osobę, z którą warto byłoby nawiązać jakiejkolwiek współpracę. Z kolei brak odpowiedzi na wiadomości użytkowników lub zbyt długie przeciąganie ich w czasie, daje wyłącznie poczucie bycia ignorowanym przez właściciela profilu. A to już tylko gwóźdź do marketingowej trumny. W social mediach, by być efektywnym networkerem, należy funkcjonować tak, jak w pracy stacjonarnej. Podstawą Twojej działalności na Facebooku powinno więc stać się planowanie. Olbrzymia większość publikowanych przez Ciebie postów ma być zgodna z ustalonym wcześniej harmonogramem. Pamiętaj, że nie ustalasz go wyłącznie dla organizacji własnej pracy, ale przede wszystkim dla Twoich odbiorców, by wiedzieli, kiedy mogą spodziewać się treści na Twoim profilu. Planując grafik publikacji należy wziąć pod uwagę nawyki odbiorców. Dlatego zanim zaczniesz organizować swoją działalność na profilu, przeprowadź skrupulatny monitoring grupy docelowej, dokonaj jej przekroju, a przede wszystkim wytycz zwyczaje wskazujące, w jakie dni i o jakich porach Twoje posty mają szansę być najczęściej odczytywanymi. Oczywiście nie eliminuję spontanicznej publikacji postów, takie też mogą Ci się zdarzyć. Jednak wiązać się to musi z okolicznościami. Na przykład wyskoczeniem jakiegoś super newsa lub informacji o dokonanym przełomie w branży. Poza takimi wyjątkami, działaj w ramach planu. Pamiętaj, że nawyki są dobre i dla Ciebie, i by przyzwyczaić odbiorców do śledzenia Twojego profilu.

 

 

  1. Brak Fanpage’a.

 

Jak już jesteśmy w temacie profilu, to budując swoją markę osobistą w sieci, nie możesz zapomnieć o stworzeniu adekwatnego do Twojej działalności Funpage’a. Namawiam Cię na to nie tylko ze względu na potrzebną Ci rozpoznawalność, ale również z powodu narzędzi, jakie Facebook oferuje Ci za pomocą Funpage’a. Bez niego pozostajesz bez chociażby możliwości wglądu w statystyki odwiedzin Twojego profilu oraz tracisz, naprawdę potrzebny w branży marketingu sieciowego, zestaw funkcjonalności strony. Nie wiem czemu niektóre osoby pomijają tak ważny aspekt działalności w sieci, bo naprawdę dużo on ułatwia. Posiadając Funpage widzisz zasięgi swoich postów, definiujesz odbiorców i zbierasz recenzje. Na pewno nie raz widziałaś także reklamy wyświetlane na Facebooku. Ich częstość powodowana jest wysoką skutecznością, a koszt poniesiony za promowany post lub profil jest naprawdę niewielki w porównaniu z tym, który musiałabyś ponieść w innych social mediach. Ponadto dużo łatwiej jest prowadzić swoje konto, mając możliwość ustawienia planowanych postów. W dobie zabiegania oraz potrzeby systematycznego działania w marketingu sieciowym, to świetne rozwiązanie i gorąco Ci je polecam.

Funpage, który wykreujesz z całą pewnością powinien stanowić jeden z filarów komunikacji. Niewątpliwie sprawdzi się jako dopełnienie strategii MLM Twojej marki, ale musi być z nią spójny. Dlatego budując swój Personal Brand skoncentruj się na założeniach, celach oraz planie, który pomoże je zrealizować.

 

 

  1. Nastawienie wyłącznie na sprzedaż, zamiast dostarczania wartościowych treści.

 

Facebook jest dość neutralnym kanałem w kontekście branż, które na niego trafią, bo żadnej nie preferuje. Jednak wymagać ona będzie od Ciebie kreatywnego podejścia i pomysłu, który odróżni Twoją osobistą markę od „marnego tła”. Sama Twoja obecność w social media nic nie zmieni. Wbrew pozorom to nie lajki są w tym wszystkim najważniejsze, a bezpośrednie interakcje. Branża MLM, także na Facebooku, bazuje na zapytaniach ofertowych, prośbach o rady, które mogą przerodzić się w leady oraz stałych relacjach z klientami i współpracownikami. Internet został udostępniony, by zapewnić możliwość zasięgania informacji. I to właśnie informacji ludzie szukają w sieci. Z tego powodu powinnaś nastawić się na dostarczanie swoim odbiorcom wartościowych treści. Jeśli internauta będzie wiedział, że wchodząc na Twoje konto odnajdzie interesujące go treści, powróci w to miejsce, a najczęściej ściągnie innych. Marketing szeptany usatysfakcjonowanych znalezionymi treściami użytkowników, przyniesie Ci renomę, jak nic innego. Dlatego nie zrażaj ich natarczywymi komunikatami sprzedażowymi. Oczywiście takie informacje też musisz przemycać na swoim Funpage’u, ale rób to niefrontalnie. Delikatnie przemycone treści sprzedażowe dadzą Ci dużo lepsze wyniki niż bezpośrednie nawoływanie do kupna produktu czy usługi. Twórz interesujące, oryginalne treści, te pomocne dla odbiorców, oni na pewno to docenią. Postaraj się stosować zabiegi angażujące osoby przeglądające Twój Funpage do aktywności, wypowiadania się i kontaktu bezpośredniego. W taki sposób pozyskasz przyszłych ambasadorów swojej marki. Nie rób ze swojego Fanpage typowego “BAZARU”!

 

  1. Zbyt mocne skupienie na sobie, zamiast na odbiorcach.

 

Kolejnym błędem, który z łatwością mogłem wpisać na tę listę, jest zapominanie o swoich odbiorcach. Dużo osób jak już się rozkręci z działalnością w social mediach, zaczyna „płynąć” i pisze elaboraty na swój temat. To najprostszy sposób na zniechęcenie osób, które z jakiegoś powodu zaczęły śledzić Funpage. Oczywiście, odbiorcy mogą Cię poznać i fajne jest jeśli opisując dany problem, jesteś empatyczny i potrafisz wejść w skórę zainteresowanego. Ale na tym rola Twojego ja powinna się kończyć. Najważniejszym elementem działania w marketingu sieciowym, a zwłaszcza za pośrednictwem mediów społecznościowych, jest uzmysłowienie sobie, że to klient jest najważniejszy. To jego mają dotyczyć konstruktywne treści, jakie zamieszczasz. Do nich również mają być dostosowane Twoje posty na podstawie badania rynku konsumenta, jakie zobligowana jesteś przeprowadzić. Takie Twoje nastawienie usprawni podejmowanie decyzji, planowanie i wybieranie informacji, jakie mają znaleźć się na Twoim profilu. Nie mówienie o sobie zbyt dużo, a tylko tyle, by ludzie wiedzieli z kim mają do czynienia, paradoksalnie przyciągnie tych prawdziwie zainteresowanych współpracą. Dzieje się tak, ponieważ każdy z nas interesuje się po pierwsze samym sobą. Natomiast wszyscy, myślimy co możemy zyskać na współpracy z daną osobą, a nie jakie skrywa ona sekrety. Bądź dumna z Personal Brand, jaki budujesz, ale wiedz o tym, że tym, co pozwala mu istnieć jest grono odbiorców. Jeśli działasz w MLM, to Twoje konto na Facebooku powinno być dedykowane osobom, które są Twoim targetem i odpowiadać ich potrzebom. A jeśli już o tym mowa, to nie popełniaj kolejnego błędu, związanego z nieukierunkowaniem na odbiorców. Jest to nadmierne rozpisywanie się. Wiedz o tym, że analizy globalne wykazały, iż ogromna większość użytkowników social media, przegląda zamieszczane tam treści w tzw. międzyczasie, w pośpiechu, kiedy ma chwilę scrolluje walle nadmiernie się nie zatrzymując. Jednocześnie automatycznie przeskakuje długie posty. Niebywale trudno jest więc skłonić potencjalnego klienta do przeczytania dłuższych treści. Z kolei udowodniono, że zamieszczanie zwięzłych (do 250 znaków), ale treściwych komunikatów poprawia klikalność aż o 60%.

 

  1. Nieużywanie menedżera reklam.

 

Menedżer reklam, w obecnej sytuacji na rynku, jest zbawiennym elementem marketingu sieciowego. A narzędzie to jest dostępne na Facebooku i tam, cechuje się wyjątkową łatwością obsługi. Jak już wspominałem, ten sposób promowania, w porównaniu z innymi proponowanymi w Internecie możliwościami, jest naprawdę tanie. Co ważne, nie ogranicza ono zasięgów i pozwala dotrzeć dokładnie do takiej grupy docelowej, jaka jest Tobie potrzebna. Jest to bardzo duże ułatwienie i znakomita alternatywa, pozwalająca wyzbyć się poczucia walenia głową w mur, które towarzyszy próbom przebijania się np. na grupach zarobkowych. Co więcej, dzięki temu, że reklamujesz się i zapewniasz rozpoznawalność Twojej marki osobistej, prowokujesz nawet u niezainteresowanej osoby, która tylko przescrolluje Twoje ogłoszenie, że zacznie Cię ona kojarzyć. Udowodnione zostało, że taka „nieświadomie” docierająca, powtarzalna informacja, powoduje w końcu chęć kliknięcia w ogłoszenie. Ponadto za pomocą reklam docierasz do osób, które nie wiążą się bezpośrednio z Twoimi followersami, dlatego stale zyskujesz nowych odbiorców. Dzięki menedżerze reklam, trafią oni na Twoje konto, więc tylko Twoja w tym głowa żeby ich odpowiednio zainteresować swoją ofertą. A pamiętaj, że najlepiej sprzedającym się w Internecie towarem są ciekawe informacje. Dlatego wszystkie elementy, które wymieniłem w tym e-booku, wiążą się ze sobą nierozerwalnie i żadnego z nich nie możesz zaniedbać.

 

Zacznij działać!

 

Dałem Ci do ręki listę najczęściej popełnianych błędów na Facebooku, które dotyczą branży MLM. Uciekaj od nich daleko! Efekty Twojej działalności biznesowej zależą od Twoich decyzji. Mądrze poprowadzona w sieci marka osobista potrafi przynieść ogromne korzyści i przełożyć się na dużo większe zarobki. Dlatego działaj!

 

Jeśli chcesz zasięgnąć więcej informacji, doszkolić się, oszczędzić sobie czasu na samodzielne poszukiwanie tego, co się sprawdza w marketingu sieciowym, zapraszam Cię na mój profil biznesowy:

 

https://www.facebook.com/wojciech.rubin91/

 

i kanał na YouTube: https://www.youtube.com/wojciechrubin

Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele nurtujących naszą branżę pytań oraz skuteczne rozwiązania na chyba każdą sytuację ;).

Zostaw komentarz